Μπήκαν τα πρόστιμα! Το χέρι στην τσέπη «Χωριάτικο», «Απολλώνιον» και «Βενέτης»
Σε τρεις από τις μεγαλύτερες αλυσίδες φούρνων στη χώρα μας μπήκαν πρόστιμα από το κράτος.
![Μπήκαν τα πρόστιμα! Το χέρι στην τσέπη «Χωριάτικο», «Απολλώνιον» και «Βενέτης»](https://onlinepress.gr/wp-content/uploads/2024/03/fournos-veneti_11zon.jpeg)
Μπήκαν πρόστιμα σε «Χωριάτικο», «Απολλώνιον» και «Βενέτης» από την Περιφέρεια Αττικής.
Τι θα κληθεί να πληρώσει κάθε αλυσίδα και για ποιο λόγο;
Τα πρόστιμα και για τις τρεις αλυσίδες
Συγκεκριμένα, η Περιφέρεια Αττικής επέβαλε πρόστιμο 3.000 ευρώ στην επιχείρηση «ΒΕΝΕΤΗΣ ΑΒΕΕΤ» για τους παρακάτω λόγους:
«Σε έλεγχο για την εφαρμογή των Κανόνων ΔΙ.Ε.Π.Π.Υ., που διενεργήθηκε από ελεγκτές της Υπηρεσίας την 06.03.2024 στο υποκατάστημα της ανωτέρω επιχείρησης με πινακίδα «ΒΕΝΕΤΗΣ» που βρίσκεται στην οδό Λαζαράκη 3 και Αγ.Κων/νου 1 στην Γλυφάδα ΤΚ 16675, διαπιστώθηκε ότι δύο είδη/κωδικοί προϊόντων στο ράφι έκθεσης/πώλησης δεν έφεραν πινακίδα με την απαιτούμενη ένδειξη ότι ήταν κατεψυγμένα, και σε δύο είδη/ με απουσία πινακίδας τιμής πώλησης, κατά παράβαση αντίστοιχα, του άρθρου 2§1Δ του Κεφαλαίου 1 και του άρθρου 2Α του Κεφαλαίου 1Α της Υ.Α. 91354/17 Κανόνων ΔΙ.Ε.Π.Π.Υ. όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει, σε συνδυασμό με τα άρθρα 4, 6 και 7 του ν.4177/13».
Επιπλέον, επιβλήθηκε πρόστιμο 2.000 ευρώ στην επιχείρηση «ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΝ ΑΒΕΕ» γιατί:
«Σε έλεγχο για την εφαρμογή των Κανόνων ΔΙ.Ε.Π.Π.Υ., που διενεργήθηκε από ελεγκτές της Υπηρεσίας την 05.03.2024 στο υποκατάστημα της ανωτέρω επιχείρησης με πινακίδα «ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΝ» που βρίσκεται στην Λαζαράκη & Άλσους 1 στην Γλυφάδα ΤΚ 16675, διαπιστώθηκε ότι δύο είδη/κωδικοί προϊόντων στο ράφι έκθεσης/πώλησης δεν έφεραν πινακίδα με την απαιτούμενη ένδειξη ότι ήταν κατεψυγμένα, και ένα είδος με απουσία πινακίδας τιμής πώλησης, κατά παράβαση αντίστοιχα, του άρθρου 2§1Δ του Κεφαλαίου 1 και του άρθρου 2Α του Κεφαλαίου 1Α της Υ.Α. 91354/17 Κανόνων ΔΙ.Ε.Π.Π.Υ. όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει, σε συνδυασμό με τα άρθρα 4, 6 και 7 του ν.4177/13.
Τέλος, η Περιφέρεια Αττικής επέβαλε πρόστιμο 500 ευρώ στην επιχείρηση «ΑΡΤΟΠΟΙΗΜΑΤΑ ΓΛΥΦΑΔΑΣ Ι.Κ.Ε» γιατί:
«Σε έλεγχο για την εφαρμογή των Κανόνων ΔΙ.Ε.Π.Π.Υ., που διενεργήθηκε από ελεγκτές της Υπηρεσίας την 06.03.2024 στο κατάστημα της ανωτέρω επιχείρησης με πινακίδα «ΧΩΡΙΑΤΙΚΟ», διαπιστώθηκε ότι σε ένα είδος/κωδικό προϊόντος στο ράφι έκθεσης/πώλησης απουσία αναγραφής του βάρους ανά τεμάχιο και της τιμής κιλού, κατά παράβαση του άρθρου 26§3 των της Υ.Α. 91354/17 Κανόνων ΔΙ.Ε.Π.Π.Υ. όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει, σε συνδυασμό με τα άρθρα 4, 6 και 7 του ν.4177/13.
Ακολούθησε το Onlinepress.gr στο Google News για όλες τς τελευταίες χρηστικές ειδήσεις